Legjionarët kuqezi lënë shenjë në kampionatet ndërkombëtare!

Fundjava që sapo kaluam ishte e mbushur me lajme pozitive për legjionarët kuqezi që aktivizohen në kampionatet jashtë vendit. Disa prej tyre u rikthyen në fushë pas periudhave të dëmtimeve, duke lënë pas sfidat e fundit.

Berat Gjimshiti ishte titullar në fitoren e Atalantas ndaj Venezia, me rezultatin 2-0. Ndërsa Rey Manaj, në një paraqitje të shkëlqyer, shënoi dy gola që i dhanë fitoren Sivasspor ndaj Hatayspor, përfundimi 3-2. Manaj hapi rezultatin në minutën e 43-të dhe më pas shndërroi një penallti në gol në minutën e 73-të.

Një tjetër performancë e jashtëzakonshme erdhi nga Myrto Uzuni, i cili shënoi dy gola për Granadën në fitoren 4-0 ndaj Tenerife. Uzuni gjeti rrugën e rrjetës në minutën e 20-të dhe përsëri në minutën e 33-të, duke siguruar një paraqitje të shkëlqyer.

Mario Mitaj shënoi golin e tij të parë me fanellën e Al Ittihad. Pas një fillimi nga stoli, ai u aktivizua në minutën e 35-të dhe në minutën e 81-të gjeti rrugën e rrjetës, duke vulosur fitoren 3-1 ndaj Al Qadisiya.

Anis Mehmeti gjithashtu shkëlqeu, duke shënuar golin e parë në ndeshjen Middlesbrough – Bristol City, e cila përfundoi 0-2. Ndërkohë, Ernest Muçi dha një asist në fitoren 2-0 të Besiktas ndaj Konyaspor, duke rikuperuar topin në fund të pjesës së parë dhe shërbyer saktë për Rafa Silvën.

Në këtë fundjavë, titullarë me skuadrat e tyre ishin edhe Thomas Strakosha, Elhan Kastrati, Ivan Balliu, Ardian Ismajli, Marash Kumbulla, Ylber Ramadani, Nedim Bajrami, Adrion Pajaziti, Amir Abrashi, Keidi Bare, Feta Fetai, Indrit Tuci dhe Arbnor Muja, duke dëshmuar për forcën e ekipit kuqezi jashtë vendit./UBTNews/