UBT News

Klubet e Kosovës shkëlqejnë në Conference League, 3 ekipe shqiptare në raundin e III

Superliga e Kosovës ka bërë një hap të rëndësishëm përpara në futbollin evropian, duke regjistruar një arritje të jashtëzakonshme në Ligën e Konferencës, duke çuar tre ekipe shqiptare në raundin e III të këtij kompeticioni. Këto rezultate po i japin futbollit kosovar një shkëlqim të ri në arenën ndërkombëtare.

Drita dhe Ballkani në raundin e III

Në këtë edicion, dy skuadrat kosovare, Drita dhe Ballkani, kanë arritur të sigurojnë kalimin në raundin e tretë të kualifikimeve për Ligën e Konferencës. Drita ishte e para që arriti këtë rezultat të martën, pas një fitoreje minimale në ndeshjen e dytë në shtëpi. Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi pa gola, por në pjesën e dytë, futbollisti Selmani arriti të shënojë golin e vetëm të takimit, duke i dhënë fitoren Dritës dhe duke e dërguar atë më tej në kompeticion. Pas rezultatit të ndeshjes së parë, ku Drita kishte fituar 2-1, rezultati përfundimtar ishte 3-1 në total.

Ndërkohë, Ballkani vazhdoi përparimin e tij në kompeticion, duke kaluar në raundin e tretë pas një performance të fortë dhe të qëndrueshme. Kjo arritje është një mundësi e shkëlqyer për Ballkanin për të avancuar në play-off, dhe nëse arrin të fitojë aty, do të ketë mundësinë të bëhet pjesë e grupeve të Ligës së Konferencës.

Struga dhe Deçiç

Edhe pse Struga kishte fituar ndeshjen e parë të raundit të dytë, ajo u eliminua pas humbjes 3-1 në transfertë kundër Pyunik Yerevan. Ky rezultat e la Strugën jashtë përfitimit nga raundi i tretë, por arritjet e tjera të klubeve kosovare kompensuan për këtë humbje.

Nga ana tjetër, Deçiç i është bashkuar përfaqësuesve të Kosovës në raundin e tretë të kualifikimeve. Pas një fitoreje të thellë 2-0 në Gjeorgji, Deçiç arriti të barazojë 0-0 në ndeshjen e kthimit kundër Dinamo Batumi, duke siguruar kalimin më tej në këtë fazë. Ky rezultat është një arritje e madhe për Deçiç dhe një ndihmë e rëndësishme për futbollin kosovar./UBTNews/