EURO 2024: Gjermania dhe Zvicra sigurojnë kualifikimin në Grupin A

Gjermania dhe Zvicra arritën kualifikimin për fazën e 1/16-ave të Euro 2024, pas një barazimi dramatik 1-1 në ndeshjen e zhvilluar në “Frankfurt Arena” dhe të drejtuar nga arbitri italian, Daniele Orsato.

Zvicra, falë këtij rezultati, zuri vendin e dytë në Grupin A, duke siguruar kalimin në fazën tjetër të turneut pas vendit mikpritës, Gjermanisë. Ndeshja nisi me një surprizë nga Zvicra, kur Dan Ndoye shënoi në minutën e 28-të pas një kundërsulmi të shpejtë. Gjermania, e cila kishte fituar më parë ndaj Skocisë dhe Hungarisë, hasi vështirësi për të çarë mbrojtjen e fortë zvicerane.

Gjermanët arritën të barazonin vetëm në minutën e dytë të kohës shtesë (90+2), kur Niclas Fullkrug shënoi golin që i lejoi ekipit të ruante kryesimin e grupit.

Ndërkohë, ndeshja tjetër e grupit A, mes Hungarisë dhe Skocisë, përfundoi me rezultatin 1-0 në favor të Hungarisë, por ky rezultat nuk ishte i mjaftueshëm për të ndaluar avancimin e Gjermanisë dhe Zvicrës në fazën e eliminimit direkt.

Kualifikimi i Gjermanisë dhe Zvicrës nga grupi A konfirmon pritshmëritë për dy skuadrat e forta, të cilat tani do të përgatiten për sfidat e ardhshme në turneun më të rëndësishëm të futbollit europian./UBTNews/