‘Djalli prish magjinë’ zikaltër, derbi i Madoninës vishet kuqezi

Milani thyen mallkimin dhe triumfon në derbin e Madoninës, duke i dhënë një frymëmarrje të re trajnerit Fonseca. Pas një fillimi të dobët të sezonit dhe një humbjeje të rëndë në “San Siro” përballë Liverpoolit, kjo fitore ishte jetike për ekipin kuqezi.

Heroi i ndeshjes ishte Matteo Gabbia, i cili shënoi golin e fitores me vetëm dy minuta për të përfunduar ndeshjen. Ai ishte një prodhim i akademisë së Milanit, dhe ky gol do të mbetet në histori si një moment vendimtar.

Ndeshja filloi me intensitet të lartë, dhe pa u mbushur 10 minuta, Chrisian Pulisic shënoi një gol fantastik. Pulisic mori topin në gjysmëfushën e Interit dhe me një depërtim të fuqishëm arriti të kalonte mbrojtësit dhe portierin Sommer, duke realizuar një goditje të befasishme që shpërtheu në festë sektorin kuqezi të “San Siro”.

Pjesa kuqezi e stadiumit shpërtheu në festa, duke shpresuar se kjo do të ishte fillimi i një kthese pas gjashtë humbjesh radhazi ndaj rivalëve të tyre. Më pas, Milani u përball me një goditje, pasi epërsia e tyre zgjati më pak se 20 minuta. Dimarco, i shërbyer nga Lautaro Martinez, realizoi një gol të bukur me një diagonale të pakapshme për portierin Maignan, duke barazuar rezultatin në 1-1.

Ndërkohë që ndeshja vazhdonte, tensioni rritej. Milani, megjithëse kishte marrë goditjen e barazimit, vazhdoi të luftonte në fushë, duke treguar karakter dhe vendosmëri. Pjesa e dytë ishte një përballje e vërtetë, ku skuadra kuqezi dha maksimumin për të rikuperuar epërsinë.

Në momentin kritik të ndeshjes, Matteo Gabbia shfaqi aftësi të jashtëzakonshme dhe shënoi golin e fitores, duke i dhënë Milanit triumfin 2-1. Ky gol erdhi si një shpërthim emocionues për tifozët, të cilët besonin se kishte ardhur koha për të thyer mallkimin dhe për të rikthyer besimin në ekip.

Me këtë fitore, Milani jo vetëm që shënoi një fitore të rëndësishme, por gjithashtu përforcoi moralin e skuadrës dhe trajnerit Fonseca, i cili tani mund të shpresojë në një ecuri më të mirë të sezonit. Kjo ndeshje do të mbahet mend si një moment kthesë në sezonin e Milanit, dhe tifozët tani presin me padurim sfidat e ardhshme./UBTNews/