Brazili triumfon me ‘poker’ ndaj Perusë

Brazili ka arritur një fitore të thellë në kualifikimet për Kampionatin Botëror 2026, duke mposhtur Perunë me rezultatin 4-0 në “Estadio Nacional Mane Garrincha”, para 72,000 tifozëve entuziastë.

Ndeshja u zhbllokua në minutën e 38-të kur Raphinha, anëtar i Barcelonës, realizoi një penallti për të hapur llogarinë e golave. Ky gol ishte një pikë kthesë, duke e dhënë besimin e duhur skuadrës braziliane.

Raphinha, i cili shkëlqeu gjatë gjithë ndeshjes, shënoi sërish nga pika e bardhë në minutën e 54-të, duke e dyfishuar epërsinë për brazilianët në 2-0. Tifozët u ngazëllyen, duke ndjerë se fitorja ishte në duar.

Pas këtyre dy golave, Brazili vazhdoi të dominojë ndeshjen. Zëvendësuesi Anderson Pereira shënoi golin e tretë në minutën e 71-të, duke rritur rezultatin në 3-0. Vetëm tri minuta më vonë, Luis Henrique i dha goditjen përfundimtare, duke realizuar golin e katërt dhe të fundit të ndeshjes, për të vulosur fitoren në 4-0.

Me këtë fitore, Brazili ngjitet në vendin e katërt në grupin e kualifikimeve, me 16 pikë, gjashtë më pak se lideri aktual, Argjentina. Performanca e fortë e skuadrës braziliane tregon potencialin e saj për të konkuruar për një vend në Botëror, duke rikthyer besimin tek tifozët për një edicion të suksesshëm./UBTNews/