Boston Celtics kalon 2-0 në seri në finalet e NBA pas fitores në ndeshjen 2 ndaj Dallas Mavericks

Boston Celtics kanë arritur në epërsi 2-0 në seri në finalet e NBA pas një fitoreje në ndeshjen 2 ndaj Dallas Mavericks.

Bostoni u drejtua në fitoren e tij me 105-98 nga Jrue Holiday, i cili pati 26 pikë në 11 për 14 gjuajtje.

Pasi luftoi fillimisht në sulm, Bostoni gjeti një ritëm në çerekun e dytë për të marrë një epërsi të vogël 54-51 në fillim të pjesës së parë.

Sulmi i Celtics më në fund shpërtheu pas tremujorit të tretë të madh të Jayson Tatum. 26-vjeçari All-Star shënoi gjashtë nga 13 pikët e Bostonit në gjysmën e pikës së tremujorit. Skuadra më pas shkoi në një ecuri 10-0 për t’i dhënë Celtics epërsinë e saj më të madhe të lojës.

Gardiani Payton Pritchard vendosi një pikëçuditëse për lojën e mirë të skuadrës, duke rrëzuar një treshe për të përfunduar me epërsinë 84-73, duke shkuar në çerekun e fundit.

Në një natë kur Bostoni luftoi me gjuajtjen e tyre me tre pikë, roja Derrick White ishte i vetmi lojtar i Celtics që goditi më shumë se dy, duke përfshirë një të madh për të rritur epërsinë në 103-89 me pak më shumë se tre minuta të mbetura në lojë.

Ndërsa, Holiday tha pas lojës se “ndihem mirë” duke shkuar në lojën 3 me epërsinë e serisë, por këmbënguli se “nuk ka mbaruar“.

Çfarëdo që të duhet, për aq kohë sa duhet,” tha Holiday.

Loja 3 është planifikuar për të mërkurën në Qendrën e American Airlines në Dallas në orën 20:30. ET. /UBTNews/