Bayer Leverkuseni ndan pikët me Brestin, përfundon pa gola Atalanta-Celtic

Bayer Leverkuseni ka ndarë pikët me Brestin në një ndeshje të tensionuar që përfundoi me rezultatin 1-1 në raundin e tretë të Champions League. Edhe pse kampionët e Gjermanisë arritën të shënonin të parët, vendësit treguan që kishin forcë për të barazuar dhe kështu u mbyllën me një pikë nga kjo përballje.

Ndeshja filloi me një intensitet të lartë dhe Bayer Leverkuseni tregoi se ishte skuadër e fortë. Më pak se 24 minuta lojë ishin të mjaftueshme për ‘Aspirinat’ që të merrnin epërsinë. Një aksion i shkëlqyer në sulm u përmbyll me një goditje të saktë nga Florian Wirtz, i cili shënoi nga hyrja e zonës, duke e çuar rezultatin në 1-0 për Leverkusen.

Pas këtij goli, Bresti reagoi me forcë. Në minutën e 39-të, Pierre Lees-Melou shfrytëzoi një mundësi të krijuar dhe barazoi rezultatin në 1-1, duke i dhënë shpresë skuadrës vendase për një rezultat pozitiv.

Të dyja skuadrat, tani me dy fitore dhe një barazim në tri ndeshjet e para, renditen në pjesën e sipërme të tabelës, duke treguar se kanë potencialin për të avancuar më tej në këtë kompeticion.

Në ndeshjen tjetër të orës 18:45, Atalanta dhe Celtic përfunduan në një barazim pa gola në Bergamo. Të dyja skuadrat e treguan një lojë të fortë në mbrojtje, por asnjëra nuk arriti të shënojë, duke lënë rezultatin 0-0.

Rezultatet përfundimtare:

• Brest 1 – 1 Bayer Leverkusen
  • Atalanta 0 – 0 Celtic

Bayer Leverkuseni dhe Bresti vazhdojnë të mbajnë shpresat për kalimin në fazën tjetër, ndërsa Atalanta dhe Celtic do të kërkojnë të rrisin performancën në ndeshjet e ardhshme./UBTNews/