Barcelona ‘uragan’, i jep ‘shuplakë’ Villarrealit

Barcelona ka shkatërruar Villarrealin me rezultatin 5-1 në një ndeshje dominuese në La Liga, duke konfirmuar statusin e saj si një nga skuadrat më të forta të sezonit. Pas një disfate të papritur përballë Monacon në Champions, katalanët dolën në fushë të vendosur për të rikuperuar, dhe e bënë këtë me një paraqitje spektakolare në transfertë.

Golat e ndeshjes filluan të shënoheshin herët, me Robert Lewandowskin që zhbllokoi rezultatin në minutën e 20-të. Polaku shënoi një gol të bukur pas një aksioni të shpejtë, duke e çuar ekipin e tij në epërsi. Pjesa e parë vazhdoi me dominimin e Barcelonës, dhe Lewandowski realizoi sërish në minutën e 35-të, duke i dhënë skuadrës një avantazh të dyfishtë.

Pavarësisht dominimit të Barcelonës, Villarreal reagoi me një gol të shpejtë nga Perez, i cili shkurtoi diferencën në 1-2 para se të përfundonte pjesa e parë. Megjithatë, ky gol nuk i dha forcë skuadrës vendase për të përballuar sulmin e vijueshëm të katalanëve.

Në pjesën e dytë, Barcelona vazhdoi të dominonte me plot energji. Pablo Torre shënoi golin e tretë në minutën e 55-të, duke rikthyer epërsinë në dy gola. Pas tij, Raphina mori protagonizmin, duke shënuar dy herë në 64’ dhe 78’, duke përfunduar ndeshjen me rezultatin përfundimtar 5-1.

Kjo fitore e rëndësishme i jep Barcelonës një shtysë të madhe për vazhdimin e sezonit, sidomos pas një humbjeje në Champions. Tifozët dhe stafi janë të kënaqur me performancën e skuadrës, që tani shpreson të vazhdojë serinë e sukseseve në La Liga.

Barcelona ka treguar se është e gatshme për të rivalizuar për titujt, dhe me një ekip të tillë, përfshirë Lewandowskin dhe Raphinën, janë të gjithë në pritje të sfidave të ardhshme./UBTNews/