Atalanta flakë: Gjimshiti gjen fuqinë me gol magjik!

Atalanta ka regjistruar një fitore të rëndësishme në ndeshjen e saj të dytë në Champions League këtë sezon, duke shkatërruar Shakhtar Donetskun me rezultatin 0-3 në transfertë. Kjo ishte fitorja e parë për skuadrën italiane në formatin e ri të turneut, e cila tani aspiron për të siguruar kalimin në raundin tjetër me eliminim direkt.

Një nga momentet kyçe të takimit ishte realizimi i golit nga Berat Gjimshiti, futbollisti nga Presheva dhe anëtar i Kombëtares shqiptare. Në minutën e 21-të, Gjimshiti shfaqi instinkt golashënues duke shfrytëzuar një goditje të lirë. Ai e ulësoi topin me gjoks dhe pa vështirësi e dërgoi atë në rrjetë, duke i dhënë avantazhin Atalantës.

Pjesa e parë përfundoi me një tjetër gol për Atalantën, këtë herë nga Ademola Lookman, që realizoi në minutën e 44-të. Pas pushimit, Bellanova vulosi rezultatin përfundimtar me golin e tij të shënuar menjëherë pas rifillimit të lojës.

Me këtë fitore, Atalanta ngjitet në kuotën e katër pikëve, duke treguar se është në rrugën e duhur për të arritur fazën tjetër të kompeticionit, ndërsa Shakhtar Donetsku mbetet me një pikë pas dy ndeshjeve.

Në takimin tjetër të orës 18:45, Girona pësoi një humbje të dhimbshme me përmbysje 2-3 përballë Feyenoordit. Pavarësisht se skuadra spanjolle e filloi mirë me golin e Lopez, holandezët u përgjigjën me një autogol të Herreras dhe finalizimin e Milambos. Van de Beek barazoi përkohësisht, por një tjetër autogol nga Krejci i dha fitoren Feyenoordit.