​Manchester United me dy fitoret më të thella në histori të Premier Ligës

MANCHESTER, ENGLAND - FEBRUARY 02: Scott McTominay of Manchester United celebrates scoring their sixth goal during the Premier League match between Manchester United and Southampton at Old Trafford on February 02, 2021 in Manchester, England. Sporting stadiums around the UK remain under strict restrictions due to the Coronavirus Pandemic as Government social distancing laws prohibit fans inside venues resulting in games being played behind closed doors. (Photo by Matthew Peters/Manchester United via Getty Images)

“Djajtë e Kuq” mbrëmë regjistruan fitoren e tyre të dytë më të thellë në histori të Premier Ligës, duke mposhtur skuadrën e Southampton-it në “Old Trafford” me rezultat 9:0.

Southampton e nisi ndeshjen në mënyrë jo të mirë, ku në minutën e dytë u ndëshkua me karton të kuq Jankewitz, duke mbetur me vetëm 10 lojtarë në fushë.

United arriti të zhbllokojë rezultatin përmes mbrojtësit Wan-Bissaka në minutën 18. Goli i tij ndryshoi rrjedhën e lojës, ku në pjesën e parë pas 39 minutave lojë, rezultati ishte 4:0.

Edhe pjesa e dytë ishte jo e mirë për Southampton-in pasi “Djajtë e Kuq” vazhduan ta thellojnë rezultatin, duke shënuar edhe pesë gola të tjerë në portën e McCarthyt.

Rezultati përfundimtar i ndeshjes ishte 9:0, ku Manchester United arkëtoi tri pikë të plota, duke u barazuar me pikë rivalin e qytetit Manchester City.

Në të njëjtën kohë, ky rezultat ishte i dyti më i thellë nga skuadra e United në histori të Premier Ligës.

Më poshtë mund të gjeni të bashkangjitura rezultatet më të thella në histori të Premier Ligës, ku në dy prej tyre përfshihet skuadra e Southampton dhe ajo e Manchester United.

Manchester United – Ipswich Town 9:0 – 4 mars 1995

Southampton – Leicester 0:9 – 25 tetor 2019

Manchester United – Southampton 9:0 – 2 shkurt 2021