​Chelsea eliminon Atleticon e dëshpëruar nga Liga e Kampionëve

Futbollistët e Chelsea kanë siguruar çerekfinalen e Ligës së Kampionëve, pas fitores në ndeshjen e kthimit kundër Atletico Madrid me rezultat 2:0 dhe u vendos midis tetë skuadrave më të mira në Evropë me një total prej 3:0.

Golat për fitoren u shënuan nga marokeni Ziyech në minutën e 34-të dhe Emerson në minutën e 94-të.

Pas fitores së Chelsea në ndeshjen e parë, ne prisnim që Atletico të luante shumë më sulmuese në Londër sesa në Bukuresht, por kjo nuk ndodhi. Skuadra e Simeone dështoi plotësisht në të dy ndeshjet dhe fitorja e ekipit anglez duhej të ishte shumë më bindëse. Chelsea kishte disa mundësi të shkëlqyera, ndërsa ne nuk pamë asgjë nga Atletico përveç një goditje nga Felix në minutën e 92 kur gjithçka kishte mbaruar.

Chelsea luajti zgjuar, i durueshëm, autoritativ nga fillimi në fund. Të dy golat ranë pothuajse në të njëjtën mënyrë, pas kundërsulmeve të bukura dhe vdekjeprurëse që Atletico nuk dinte t’i mbronte.

Nga minuta e 82-të, Atletico luajti me dhjetë lojtarë, pasi Stefan Saviq u përjashtua pasi goditi Ruediger.