​Bavarezët me gjysmë force kalojnë në çerekfinale

Bayern mposhti mbrëmë Lazion 2:1 dhe kaloi në çerekfinale të Ligës së Kampionëve me rezultat të përgjithshëm 6:2.

Golat për ekipin vendas u shënuan nga Robert Lewandowski dhe Eric Maxim Choupo-Moting, ndërsa për mysafirët shënoi Marco Parolo.

Dukej sikur Bayern hyri në lojë me gjysmën e gazit. Lazio u përpoq të sulmonte, por mbrojtja e bavarezëve zgjidhi lehtësisht të gjitha problemet. Vedat Muriqi shkatërroi të gjitha shpresat për një mrekulli dhe një kthesë në minutën e 34-të kur rrëzoi Leon Goretzka brenda zonës së rreptësisë. Lewandowski nuk humbi një penallti, kështu që ai solli epërsinë e Bayern 1:0.

Pjesa e dytë ishte shumë e qetë. Lojtarët e të dy ekipeve ishin të vetëdijshëm se Bayern po kalonte në çerekfinale dhe ulën intensitetin e lojës. Më i motivuari ishte Lewandowski i cili vazhdoi të kërcënonte portën e Pepe Reine, dhe më afër golit ishte në minutën 67 kur goditi shtyllën me një goditje të fuqishme nga jashtë.

Tre minuta më vonë, polaku doli nga loja, dhe Choupo-Moting hyri në vend të tij dhe tashmë në minutën e 73-të, me një asistim të shkëlqyer nga Alaba, ai shënoi në mënyrë rutinore për 2:0. Goli i nderit për Lazion u shënua nga Marco Parolo me kokë në minutën 82 pas një harkimi të shkëlqyer të Andreas Pereira nga goditja e lirë.