​Barcelona deklason Huescan, shënon dy herë Messi

Lojtarët e Barcelonës u kthyen në vendin e dytë në renditjen e kampionatit spanjoll me një fitore bindëse 4:1 në shtëpi kundër Huesca-s në ndeshjen e fundit të raundit 27 në La Liga.

Kapiteni Lionel Messi në paraqitjen e tij të 767 për Barcelonën në garat e tij duke u barazuar kështu në vendin e parë me Xavi, ishte një lojtar i ndeshjes me dy gola dhe një asistim.

Messi e solli Barcelonën në epërsi me një goditje të shkëlqyer në minutën e 13-të, Griezmann shtoi epërsinë në 2:0 në minutën e 35-të me një gol tjetër nga një distancë në këndin e sipërm të djathtë, dhe Huesca zvogëloi disavantazhin në minutën e katërt shtesë nga një goditje dënimi të realizuar nga Rafa Mir.

Por në pjesën e dytë, Mingueza shënoi me kokë në minutën 53 dhe Messi vendosi rezultatin përfundimtar në minutën e 90-të.

Barcelona tani ka 59 pikë, katër më pak se Atletico kryesuese e tabelës dhe dy më shumë se Reali në vendin e tretë, ndërsa Huesca mbeti në fund me 20 pikë, dy më pak se Eibar i 19-të.