Kulturë

Kulturë, Lifestyle2 ditë më parë

Retro magjia shkodrane: Makinat klasike rikthejnë lavdinë e viteve ‘60-80′

Këtë fundjavë, Shkodra do të vishet me ngjyrat dhe magjinë e së kaluarës, duke u shndërruar në një qendër të...

Kulturë, Lifestyle2 ditë më parë

‘Festa e Grurit’ në Pojan të Fierit: Bashkimi i bujqësisë dhe kulturës

Në Pojan të Fierit, një fshat i vogël i ngulitur thellë në bukurinë e maleve shqiptare, “Festa e Grurit” është...

Kulturë, Lifestyle2 ditë më parë

Muzeu Historik i Shkodrës: Rikthimi i traditave me projektin ‘Të çelen arkapijat’

Muzeu Historik i Shkodrës ka nisur një udhëtim të ri në projektin “Të çelen arkapijat”, duke rikthyer në vëmendje objekte...

Kulturë, Lifestyle2 ditë më parë

Lamtumira e një legjende: Donald Sutherland, zëri kundër luftës dhe ikona e filmit, largohet nga skena e jetës

Donald Sutherland, një ikonë e kinematografisë me një karrierë që përfshiu gjashtë dekada dhe mbi 190 filma e shfaqje televizive,...

Kulturë, Lifestyle4 ditë më parë

Art apo ndërhyrje? Banorët e Salisburyt kundërshtojnë skulpturën përpara katedrales

Një instalacion arti prej druri i quajtur Seaview, që përshkruan një shtëpi duke u shembur në det, ka shkaktuar debate...

Kulturë, Lifestyle4 ditë më parë

Një ditë për Kafkën: Shfaqje dhe refleksione në Bibliotekën Kombëtare

Në një pasdite të qershorit në Tiranë, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë u transformua në një oaz kulturore për të nderuar...

Të tjera lajme