Kulturë

Kulturë, Lifestyle3 orë më parë

Rizgjim në Histori: Ekspozita për 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

Ekspozita “Rizgjimi në vlerat kombëtare, Kosova Republikë” u mbajt në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës në Prishtinë për të shënuar 25-vjetorin...

Kulturë, Lifestyle4 orë më parë

Në grahmat e fundit të diktaturës: 34 vjet më parë u miratua dekreti që u lejonte shqiptarëve pajisjen me pasaporta

Sot shënohet 34-vjetori i një ngjarjeje të rëndësishme në historinë e Shqipërisë: miratimi i dekretit që lejonte shqiptarët të pajiseshin...

Kulturë, Lifestyle5 orë më parë

Krimet e artit: Përballja me misteret e grabitjeve të artit në botë

Nga “Lule lulekuqe” nga Van Gogh, deri te misteri i pazbuluar i veprës së mrekullueshme së Rembrandt, “Krishti në stuhinë...

Kulturë, Lifestyle9 orë më parë

Një grup klounësh apo mbrojtës të kulturës: Konflikti për Teatrin e Ri në Tiranë

Teatri i Ri po ndërtohet në Tiranë me një ritëm të mirë dhe pritet të përfundojë në vitin 2025, sipas...

Kulturë, Lifestyle1 ditë më parë

Rrëfimi i Kadaresë: Një shfaqje që transformoi emocionet në COD

Një transformim magjik i veprës së Kadaresë u shfaq në Qendrën për Hapje e Dialog (COD) në një performancë artistike...

Kulturë, Lifestyle1 ditë më parë

Heroi amerikan i të drejtave civile, James Lawson, ka vdekur në moshën 95-vjeçare

Në moshën 95-vjeçare, bota humbi një hero të të drejtave civile, James Lawson, një figurë e shquar në luftën kundër...

Të tjera lajme